Keçiler için ‘evlat edindirme’ kampanyası başlatıldı

İtalya’da bir belediye başkanı, adadaki vahşi keçilerin sayısının artması üzerine keçileri evlat edindirme kampanyası başlattı. Sicilya’nın kuzeyinde, Eolie Adaları’ndan Alicudi’nin Belediye Başkanı Riccardo sayımın ardından keçilerin nüfusunun 100 kişilik ada nüfusundan 6 kat daha fazla olduğunu görünce bu fikrin aklına geldiğini söyledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, çoğunlukla adanın sarp kayalıklarında dolaşan keçiler, bahçelere ve tarım alanlarına zarar verdikleri gerekçesiyle ‘sorun’ olarak görülmeye başladı. “Bir keçi evlat edin” kampanyasına başvurular 10 Nisan’a kadar yapılabilecek.

‘ŞİMDİDEN BAŞVURUDA BULUNANLAR OLDU’

Vahşi keçiler, Alicudi’de yıllardır yaşıyor. Keçiler, daha önce zamanlarının çoğunu volkanik adanın dağ ve yamaçlarında geçiriyordu. Ancak nüfusları arttıkça, yerleşim alanlarına da gelmeye ve bahçelere zarar vermeye başladılar. Duvarları yıkıp, evlere girdikleri de oldu.

Gezgin hayvanlar olarak bilinen keçiler önlerine çıkan yapraklar ve meyvelerle besleniyor, dolayısıyla kontrol altına alınmazlarsa doğal yaşam alanları olan bitki örtüsüne zarar verebiliyor. Belediye Başkanı Gullo ise daha şimdiden keçileri evlat edinme başvurusunda bulunanlar olduğunu söyledi. Gullo, The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Vulcano Adası’ndaki bir çiftçi birkaç keçi alacak. Çok sevilen ricotta peynirinden yapıyor” dedi.

Vulcano, Alucindi ile birlikte Eolie Takımadalarını oluşturan yedi adadan biri. Takımada UNESCO kültür mirası olarak belirlenmiş bir yer.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir