Hava Kötüyken Oluşan Eklem Ağrılarıyla Yağmurun Gerçekten de Bir İlişkisi Var mı Yoksa Bu Durum Şehir Efsanesi mi?

Doktorlar, net bir bilgi olmamasına rağmen bu durumla çok sık karşılaştıklarını söylüyorlar.

Modern tıbbın babası Hipokrat bile yüzyıllar öncesinde aslında bu durumun varlığını dile getirmiş. Gerçekten de böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Hava koşullarının değişmesinin eklem ağrısına sebep olduğuna inanılıyor.

Hava koşullarının eklem ağrılarına etkisi, sıcaklık, nem, hava basıncı gibi faktörlerin bir araya geldiği düzenle ilişkili. Hava basıncındaki değişimlerin, eklem ağrılarını artırabileceği biliniyor. Bu durum, hava basıncının eklemlerin içindeki sıvı basıncını etkileyerek eklem yapılarını şekillendirebilmesinden kaynaklanıyor.

Atmosfer basıncından düşük olan eklem içi basıncın, dış ortamdaki basınç değişimlerine hassas şekilde tepki verebildiği düşünülüyor.

Araştırmalar, aynı zamanda ortam sıcaklığındaki düşüşlerin de eklem ağrılarını artırabileceğini gösteriyor.

Soğuk havalarda eklem sıvısının yoğunlaşması ve eklem içindeki basıncın artması, ağrı şiddetini artırabilir. Bunun yanı sıra, artan nem oranının özellikle soğuk havalarda eklem ağrılarını ve sertliği artırıcı etkisi olduğu biliniyor.

Ancak yapılan yeni araştırmalarda, eklem ağrısıyla kötü hava koşullarının arasında tutarlı bir ilişki bulunamadı. Çünkü bazı araştırmalar da hava basıncındaki azalmanın eklem ağrılarını artırabileceği üzerine duruyor.

Bu tutarsızlıkların sebepleri, eklemlerdeki ağrıların farklı kökenlere dayanabilmesi ve hava koşullarını belirleyen faktörlerin eklemler üzerinde karşıt etkiler yaratabilmesinden kaynaklanabiliyor. 

Kaynaklar: NBC, Sydney Üniversitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir